Saturday, September 10, 2005

Yulia's Firing Speech transcript in Ukrainian

Виступ Юлії Тимошенко на телеканалі «Інтер»
13:54, 10 вересня 2005

(from Tymoshenko's personal site)


Я прийшла до вас, до тих людей, які хочуть мене почути без будь-яких текстів, а просто - як в свою власну родину, як до мами, до доньки, щоб Yulia on Inter discussing being fired by Yushchenkoпросто розповісти, що відбулося.

Я думаю, що коли в нас були гарячі події президентської компанії, ми дуже часто спілкувались - тоді були майдани, а зараз це можна робити таким чином (в телеефірі - УП), дякуючи, до речі, виборам президента, що можна говорити по телебаченню.

Хочу розпочати з того, що уряд, який ви обрали, який обрали ті люди, які голосували за нову владу, за демократію - це дуже успішний уряд. Я просто хочу, щоб ви знали, що досягнення цього уряду були надзвичайні. Можна виділити 10 найбільших досягнень, які я б хотіла, щоб зафіксувались в історії, зафіксувались в пам'яті людей, тому що це є досягнення тієї команди, яку мені було дано від вас честь очолювати.
Ми закрили практично всі нелегальні тіньові обіги, ми припинили значною частиною контрабанду, фіктивний експорт, на базі чого побачили, а як виглядають справжні показники, які мусила мати країна.

Я можу сказати, що все те дуте, все, що ми прибрали, дало право подивитись, що Україна за перше півріччя мала динаміку зростання економіки – валовий внутрішній продукт 4 %. Для порівняння, наприклад - 3,7% у Сполучених Штатів, 1,7% – ЄС, 1,2% - Польщі. Хочу сказати, що країна успішно, нормально економічно розвивається.
Прекрасна макроекономічна культура, про це, до речі, і президент сказав, зараз існує в країні. Немає нічого фальшивого.

Друге – ми почали створювати унікальний інвестиційний клімат в країні. Щоб ви знали, що в Україні за 7 місяців скасовано більше 3 тисяч будь-яких актів, які заважають взагалі жити і працювати підприємцям. Ми зробили все для того, щоб кожен прийшов, хто хоче працювати і інвестувати в Україну, віднайти нормальне інвестиційне середовище.

Перший раз за всі 14 років сільське господарство дало унікальне зростання - 7%. Минулий рік був докорінний мінус, ми все це побачили. І це третій колосальний успіх уряду. Тому що обсяг кредитних ресурсів, спеціальна політика дотацій дали можливість піднятись на приступочку вище в сільському господарстві.
Четверте, про що можна сказати (я думаю, більше 10 таких ключових речей можна обговорити), це те, що ми, легалізуючи економіку, закриваючи всі тіньові моделі, зробили унікальний бюджет України - 80% більше ніж в минулому році за цей період.

І щоб ви відчували, яку кількість грошей ми вивели з тіньового сектору - 22,5 мільярда гривень на цю хвилину. І до кінця року буде майже 40 мільярдів. Це цифра, яку ніколи не мав в жити бюджет України. І як наслідок, на тлі економічного зростання, на тлі легалізації і детінізації ми вирішили такі соціальні програми, які не вдавалось вирішувати жодному уряду.

Ми виконали все, що обіцяв президент тим, хто йому вірив. Ми зробили прекрасну допомогу дітям. Ми підняли пенсії в середньому майже на 21%, заробітні плати в науці, культурі, освіті – на цю хвилину 44%. В промисловості в середньому прекрасні результати. І на 43% зросли загальні доходи родин, домашніх господарств в Україні.
Я вважаю, що це результат прекрасний. До речі, по пенсіям ми вдвічі збільшили доходну частину пенсійного фонду, не підвищуючи податки.

Саме тому, що економіка зростає і легалізується, це було можливим. Є речі, які ніколи в Україні не робили! Ми розробили стратегію на життя України на найближчі роки, стратегія нашої енергетичної незалежності, яка діаметрально протилежна, стратегія розвитку автомобільних доріг, яка почала втілюватись в життя.
Це є чиста приватизація - це наступне наше досягнення - чиста приватизація, приватизація, яка може за рахунок двох-трьох об'єктів до кінця року дати Україні 50 мільярдів гривень. Це - прозора приватизація на аукціоні без тих всіх корупційних, підкилимних дій...
І ті 50 мільярдів, які ми твердо отримуємо до кінця року від приватизації (я сподіваюсь, що знову це не переключиться на корупційні схеми), дали б нам можливість вирішити такі питання, як часткове повернення заощаджень людям. Це - те, що не вирішувалось роками, тому що приватизація була нечесною.

Це дасть можливість зробити прекрасні видатки розвитку. Ми хотіли за рахунок цих грошей дати маленькі кредити всім, хто хоче почати займатись бізнесом. Ми хотіли розгорнути колосальну програму забезпечення комп’ютерами практично кожного учня, студента за рахунок цих грошей. І багато інших речей, які мусили б робити...
Я можу сказати, що в кожній галузі закладена абсолютно нова система поглядів. Нова система підходів, яка абсолютно далека від того хаосу, який ми отримали в спадщину, але у нас як завжди, мене зупинили на злеті.

Ви пам’ятаєте, як мене звільняв не Кучма, а його оточення звільняло. Тоді я пропрацювала майже рік в уряді. Сьогодні знову я звільнена і знову оточенням.

Я переконана, що це не є вольове рішення президента, а це рішення його найближчої команди, яка власне і працювала, щоб я не була в уряді.

Ви розумієте, що за сім місяців розібрати ці завали, які подарували нам 14 років життя до нашого уряду, безумовно 7 місяців – це замало, як для кожної людини і для кожного уряду це мало.

Я хотіла б зараз розповісти, чому так сталося.... Чому отак зроблено було?

Я скажу перше, ми з Віктором Андрійовичем об'єднали наші команди ще до виборів президента і абсолютно рука в руку ми рухались, коли президенту було потрібне те плече, на яке можна спертись насправді.
І після того, як Віктор Андрійович переміг в такій важкій боротьбі, де люди - кожна людина, робила свій героїчний вчинок, саме в той момент в нас були тверді формальні домовленості, що Віктор Андрійович подасть мою кандидатуру як прем’єра.

Ви пам’ятаєте, що значну кількість часу після виборів президент не подавав жодної кандидатури. І була велика пауза, пов’язана з тим, що, як виявилось, ніхто в команді президента мене не очікував як прем’єра.
Зі мною президентом було проведено безліч переговорів, щоб я поступилася своїм місцем заради Петра Порошенка, і, щоб я спокійно відреагувала на те, що я не стану прем’єр-міністром. І, чесно кажучи, я не погодилась.

Я була впевнена, що мою кандидатуру не подадуть. Але настав переломний момент під час інавгурації президента, коли на площі, практично вся площа скандувала моє ім'я. Це вплинуло докорінним чином – і мене призначили.

Я можу вам сказати, що це були найважчі сім місяців в моєму житті. Це була просто щоденна руйнація життя, роботи, це була важка і неконструктивна співпраця, яка не давала можливості робити, що потрібно.

Буквально миттєво після мого призначення на базі Ради нацбезпеки і оборони на чолі з Петром Порошенком був створений фактично другий уряд. Там було досить сильно збільшено чисельний склад, там були поставлені завдання, які мали бути поставлені уряду.
Абсолютно антиконстуційно було надано право Порошенку давати напряму доручення міністрам, фактично оминаючи прем'єр-міністра.
Вся історія мого життя в уряді - це історія існування двох урядів, коли міністри отримували як мінімум з чотирьох чи навіть п’яти джерел кожен команду. Від Порошенка, від президента, від мене, від секретаріату і ще від своїх партійних лідерів. Тобто це були міністри, яких рвали на шматки. Це, безумовно, інституціональна річ, але два уряди в країні існувати не може.

Крім того, дуже цікава річ – всі, хто спілкувався з цими двома урядами сказали, що прийняте тверде рішення, що на базі Порошенка створюється така кризова група, яка, по-перше, створює кризи, а по-друге, робить усе, щоб у вересні уряд пішов у відставку, скомпрометований, практично зруйнований, з розчаруванням людей в країні.

Така відведена була доля – Порошенко мусив зайняти моє місце. Як ви бачите, перша частина відбулась. У вересні мене сплановано і, на мій погляд, глибоко несправедливо відправили у відставку. А друге не сталося - Порошенко просто самозруйнувався.

Я хотіла б ще сказати таку річ. Практично з першого дня найближче оточення президента було розміщено на всі основні грошові державні потоки - це НАК "Нафтогаз", залізниця, "Укртелеком" і багато інших потоків. Ці потоки накрили певні люди.

Я можу вам сказати, що не тільки я, все суспільство відчуло, що в країні щось не так.

Що йде руйнація тих засад, з якими ми прийшли до влади. Що вдвічі зросла корупція, що почалися чіткі розмови, хто де і як бере хабарі. Це така народна інтуїція, мислення і мудрість – вони знали, хто, де і як бере хабарі.

Я неодноразово заходила з певними питаннями до президента, де все це було по документам розписано.

Наприклад, по газу. Це взагалі така потужна геополітична корупційна модель. Але мені заборонили займатися газом, і я не могла там нічого робити, наводити порядок.

Або, наприклад, бензинова криза. Все мною було твердо домовлено, ми знайшли порозуміння з монопольними компаніями і ціни пішли вниз. Але саме в той час оточення президента просто запросило цих людей, і порадило робити все з їх подачі. І що зараз з бензином?

З м'ясом потрібно було зробити одну дрібничку - відкрити всі ринки, які є виробниками м'яса. Але паралельні команди були на те, щоб закрити, не пускати.

Все гарне, що було напрацьовано – воно пішло в небуття.

Що стосується цукру. Та кожен депутат знав, що кожен рік приймається спеціальний закон, за яким завозиться цукор-сирець. І ті, що на мітингах стоять зараз – вони теж голосували за нього і за квоту. Абсолютно свідомо було заблоковано цю квоту, у мене навіть є доручення президента, де заборонялося завозити ці дефіцитні обсяги цукру в Україну.

Ви бачили, що сталося.

Але я зараз іду, і по ключовим позиціям ціни вдалося пригальмувати і навіть повернути до попередніх.

Я можу сказати, що все це було моє щоденне життя. Коли я не могла повноцінно втілити жодну концепцію. Тому що супротив був такий, що неможливо було подолати.

Але останні події - це було просто страшно.

Ви знаєте, що я до останнього сподівалася, що ми зможемо знайти з Віктором Андрійовичем спільну мову. Я була найщирішим його партнером, я хотіла того, щоб 10 років ми йшли рука в руку. Щоб не було жодних підстав на руйнацію цього союзу.

Але коли розразилася ця унікальна криза навколо найближчого оточення президента – Порошенка, Мартиненка, Третьякова - то стало зрозуміло, що нічого не можна тримати після революції в таємниці від людей, від ЗМІ. І саме тоді ця купка людей зрозуміла, що їм треба рятувати свою шкуру. Вони президента поставили в надзвичайно складну ситуацію.

І вони шукали вихід. І коли я почула, що ця ситуація почала лавиноподібно розвиватися, я отримала запрошення від президента. Там були і Порошенко, і Третьяков, і Безсмертний, і Мартиненко, і інші люди.

І я почула речі, від яких мені стало страшно. Виявилося, що ця команда зібралася для того, щоб висловити мені претензії, формалізувати їх, і сказати, що їх рішення відправити у відставку усіх – Порошенка, Третьякова, і членів уряду, щоб закрити цей скандал.

І я запам'ятаю на все життя ці слова. Коли взяв слово Мартиненко і сказав, що я здійснюю проект по підриву авторитету президента і що Зінченко - це є моя програма.

Що він Зінченко - це те, що я запланувала, щоб зруйнувати рейтинг президента.

Вони - ці люди - взагалі не розуміють, що Саша Зінченко – це людина, яка пережила колосально важкий етап у своєму житті. Він був на межі життя і смерті. Що ця людина була здатна піднятися над всією цією дріб’язковістю, брудом, нещирістю. Мужність цієї людини не може бути чиїмось проектом, задумом, заговором. Вони не розуміють навіть, пройшовши цей час перетворень, що може бути така людина - Олександр Зінченко, який не буде з цим миритися. І це - не спецпроект Тимошенко.

Потім взяв слово президент і сказав, що він абсолютно обурений тим, що я створила таку ситуацію, що президент виглядає слабким і нездатним, а прем’єр – сильним, ефективним, результативним. Він сказав, що не допустить, щоб це відбувалося так далі. Він сказав, що є прекрасні країни - Росія, Білорусь - і там є прем’єри, яких ніхто не бачить на телебаченні.

Ця претензія була досить серйозна, що я не можу працювати так, щоб давати публічно результати, а треба всі результати передавати в секретаріат президента, і потім, як президент оголосить, робити свою чорну роботу.

Для мене все це було просто руйнацією моєї надії. Для мене не було закинуто жодного докору з приводу того, що я щось не зробила в економіці, щось не зробила в соціальній сфері.

Тому що президент - він гарний економіст, він гарний фінансист, і він краще, ніж будь-хто інший розуміє, що зроблено в країні за ці часи. Це просто, я би сказала, таке унікальне переформування країни, закладення базису для ключових перетворень. До речі, президент про це сказав і на Майдані під час того, як ми святкували День незалежності.

А потім мені сказали, що я не змогла знайти порозуміння з оточенням президента, з його командою, що я мусила знайти порозуміння, і як я спробувала довести, що все це є абсурд, що побоювання президента, що я можу піти окремо на виборчу кампанію, що я можу піти в 2009 році на вибори президента окремо, це є абсолютний абсурд.

Я хочу працювати в команді, я хочу бути поряд, я хочу бути опорою для президента! І в мене, до речі, нічого не змінилося. Я хочу, щоб не розчарували ми тих людей, не розірвали їм ці серця, не вирвали ці душі, не роз’єднали родини, щоб знову один був за Ющенка, один був за Тимошенко.

І саме тому я сказала президенту, що треба відкласти це в сторону, тому що я не мушу домовлятися з командою, я мушу мати простягнуту руку президента країни, яка мусить стати дружньою рукою для мене. Три дні і по півночі цього переговорного процесу, і після того мені було запропоновано дуже чіткі і ясні умови.

Перша умова – це те, що я мушу подати руку не президенту, а його команді – Порошенку, Мартиненко, Третьякову, Безсмертному. Що я мушу їм простягнути руку. Власне кажучи, як я можу їм протягнути руку, коли їх руки зайняті, вони постійно щось там, перепрошую, тирять в державі? Як ці руки знайти?

Я, до речі хочу сказати, що ця ідея, відставити всіх одночасно - і уряд, і тих, хто підозрюються в корупції - це була ідея Романа Петровича Безсмертного. Я можу вам сказати, що це є унікальна ідея, руйнівна ідея.

І просто згадалося якось ця територіальна реформа, яку запропонував Безсмертний, і поїхав у своє власне село, щоб її презентувати. Так тільки за намір його ледь не побили. Ну не можна ж такі експерименти на країні ставити...

Тому я сказала президенту, що замість того, щоб подати руку його оточенню, я готова подати руку йому особисто і бути поряд з ним за будь-яких умов, в будь-який момент.

Друга умова, яка була поставлена абсолютно чітко - це те, що я мушу закрити свої двері для тих людей, які багато чого зробили, щоб дати можливість мені працювати, щоб дати можливість працювати уряду, щоб дати можливість країні працювати.

Мені була поставлена умова, що я не мушу мати будь-яких політичних домовленостей відносно формування єдиних команд ні з ПРП, ні з Української народною партією, яку очолює Юрій Костенко.

І найголовніше - що я мушу публічно підтримати, публічно виступити із заявою на підтримку Порошенка, Третьякова і Мартиненка, і сказати, що це - чесні, моральні люди, що вони просто оклєвєтані, і в той же час заклеймити заявою Олександра Зінченка. І ні за яких обставин не взяти його в список виборчий свого блоку.

Ще була поставлена одна умова, щоб я завізувала укази на звільнення тих людей в уряді, які були моєю опорою в тій важкій ситуації такого двопалатного уряду. Щоб ці люди - вони мене підтримували, допомагали, вони намагались уникнути всіх цих розколів в уряді - щоб я на цих людей подала укази, підписала, щоб ці люди були звільнені.
А саме головне, що мені поставили умову, щоб я погодилась зі звільненням Олександра Турчинова, який не мусив займати посаду голови СБУ. Я розумію, що це некомфортно - мати з одного боку прем’єра, а з іншого боку - керівника СБУ, де у нас все, як на долоні, все, що робиться в країні поганого, де корупція, де зловживання, де лобізм незаконний.

Безумовно, такий тандем не влаштовував оточення президента. Але можу вам сказати, що 90% цих умов лунали саме від так званої команди, яка вимагала терміново і просто невідкладно це зробити.
І, крім того - спільне формування списку парламентського, де потрібно було дві третини віддати команді президента, і одну третину залишити формування списку за нашою партією. До речі, я проти цього не заперечувала. Коаліційна угода, похід спільний на вибори - це мною повністю вітається, це була абсолютно єдина модель, як виходити з цієї ситуації.

Але я, чесно кажучи, була психологічно зруйнованою такою формальною пропозицією, і я сказала Віктору Андрійовичу: "А чи не можна звільнити тих, хто звинувачується або підозрюється в корупції, а чи не можна їх хоча б відсторонити від посад, і потім, коли перевірка пройде, визначитися зі структурою?".

Віктор Андрійович мені сказав: "Ні, я не можу цього зробити, бо це моя команда, і вона буде відчувати несправедливість, що вони звільнені, а ви, Юлія Володимирівна, залишитесь. Це буде дисбаланс, це буде диспропорція".

Я хочу запитати, яка може бути диспропорція між людьми, які підозрюються в корупції, і які не підозрюються в корупції? І, власне, я зрозуміла, що ті умови, які мені поставлені, я просто мушу їх осмислити.

Я не підписала в ту ніч ніяких указів на подання, я просто приїхала до своєї команди. Я зібрала всіх, кого стосуються ці умови, які президент оголосив. Я зібрала цих людей, тому що я не можу їм просто втикати кинджали в спину і робити такі речі, які неможливі для мене. Я їх зібрала і просто порадилась, що робити в цьому випадку, як взагалі себе поводити.

Я можу сказати, що вони не заперечували ні проти своїх відставок, вони не заперечували ні проти чого абсолютно. Але саме головне, що я просто не змогла цього зробити, тому що крісло для мене абсолютно нічого не значить.

Хоча в мене були сотні разів, коли я готова була просто кинути все це, тому що це була просто питка - працювати в таких умовах, але я думала про те, що я не можу кинути це, тому що мене не чиновники призначали на посаду, а мене призначали люди, які стояли на цих Майданах, які голосували за президента. Я не могла залишити це, бо я відчувала, що це просто зрада, це є кинуте поле бою, кинуті барикади, і тому я не могла цього зробити самостійно.

І тоді вранці я розмовляла з президентом по телефону, і я сказала: "Вікторе Андрійовичу, я не зможу прийняти такі умови, бо я не зможу просто дивитись на себе в дзеркало вранці, мені захочеться плюнути в це дзеркало, і я буду завжди пам’ятати, кого я зрадила, щоб зберегти це крісло, яке вже практично було мало чого варте".

І тоді я попросила президента, що, може ми зустрінемося ще раз і спробуємо знайти той варіант, який не руйнує моралі наших стосунків...

Я кинула все і під’їхала до президента. Я з ним спілкувалась за 20 хвилин до того рокового прямого ефіру, коли він відправив уряд у відставку. Я сіла поряд з ним, я взяла в свої руки його руку. Я сказала: "Вікторе Андрійовичу, до ефіру залишилося декілька хвилин, до прес-конференції..." Я кажу: "Віктор Андрійович, я вас просто прошу! Я не знаю, як слова ті знайти, не руйнуйте надії людей! Не руйнуйте авторитет нашої революції, не руйнуйте надії людей на моральність, чесність і справедливість! Давайте зараз вийдемо до преси рука об руку разом, подивимось в ці камери і скажемо, що поки ми разом, стабільність у цій країні є гарантованою".

Мені в якийсь момент просто здалося, що президент дрогнув у своєму намірі.

Але ви знаєте, рок є рок... В цю хвилину увірвався Петро Олексійович Порошенко без будь-якого запрошення, без будь-якого стуку. Він весь був, перепрошую, у соплях і сльозах, і він почав кричати, що тільки що з нього зняли депутатство, що це було підтримано фракцією Блоку Юлії Тимошенко, що це є зрадники, це є люди, які його буквально прибрали з Верховної Ради, і все це, чесно кажучи, виглядало комічно...

Але президент подивився, встав, повернувся до мене спиною і сказав: "Розмову закінчено" і пішов, практично зруйнувавши нашу єдність, нашу перспективу, наше майбутнє, майбутнє країни.

Я просто хотіла б сказати, що я вважаю цей крок абсолютно нелогічним...

- Зритель из Житомира спрашивает, кто конкретно был заказчиком отставки правительства?

- Я зараз читаю пресу і там написано, що президент зробив такий мужній крок, відставивши уряд. Я хочу сказати, що президент уряд не відставляв. Президент був заручником того, що його найближче оточення поставило ультимативну умову, що уряд має бути звільнений.
Які причини цього? Причина номер один – це їх власний страх за їх власне майбутнє, якщо у мене буде зростати довіра суспільство. Причина номер два – вони не могли крутити корупційні моделі, коли я і Турчинов на місці, коли ми пильнуємо за кожним їх кроком і хапаємо за руку. І ми хапали за руку! Вони відчували, що такі можливості країни, такі фінансові потоки не оприходувані. І причина номер три, де і президент мав свою думку – більш гучним скандалом закрити той корупційний скандал, який виник в оточенні президента.

Тобто вони знайшли причину, чому звільнити саме зараз і чому так нелогічно – коли одні звинувачені у корупції, а інші відповідають. Тому що треба було в інформаційному просторі, в світі закрити тему корупції в оточенні президента – і просто перевести стрілку. Я маю от таку стопку світових засобів масової інформації. І що я там читаю? Там ніхто не згадує Порошенка і Мартиненка... А говорять, що уряд відправлений у відставку в контексті корупційного скандалу в оточенні президента. Це і була головна мета – перевести стрілки на уряд.

Я можу вам сказати – настільки чесно і логічно працювала я як прем’єр-міністр в першу чергу. І кожна людина, яка біля мене працювала, твердо знала – для мене корупція є неможливою за будь-яких обставин.

- Вы постоянно говорите: им, им, им… Кого вы имеете в виду?

- Безумовно. В першу чергу, це Порошенко. Це Третьяков, який став сам пропускником до президента, який створював його думку, який нав’язував негативні оцінки кожного дня.

Це Роман Безсмертний, який був ідеологом єзуїтської моделі, як розрубити вузол. Це Мартиненко. І ще п’ять-шість людей.

- Можете назвать?

- Я просто не хочу... Я думаю, всі знають.

- Олег из Богуслава спрашивает, считаете ли вы отставку правительства расколом команды президента Ющенко?

- Ми з президентом разом були командою. І саме головне, що у нас було – єдність. Вона зруйнована оточенням президента. І мені дуже шкода, що президент пішов на поводу в таких порад. Дуже шкода! Сьогодні, безумовно, ми є різні команди, і кожна буде рухатися своїм шляхом.

І може, якщо ще будуть такі події... Я думаю, Порошенко і Третьяков нікуди не зникнуть. Не ловіться на цей гачок, що якби то Порошенко пішов у відставку, Третьяков відсторонений. Незалежно від того, буде звільнений Третьяков чи ні, звільнений Порошенко чи він би залишався – це є команда президента, його найближчі люди, яким він довіряє. Ці люди залишаться, вони будуть. Тому кожен має іти своїм шляхом. Але, безумовно, без війни.

- Вам президент пропонував створити новий коаліційний уряд, ви відмовилися?

- Я сьогодні з великим здивуванням почула від Олега Рибачука, що нібито мені президент після відставки запропонував очолити новий уряд. Це неправда, м’яко кажучи. Ніхто мені нічого не пропонував. Ніхто зі мною про це ніяких перемовин не вів.

Я хочу нагадати останні хвилини президента перед виходом на історичну прес-конференцію. Я до останнього докладала зусиль, щоб наша єдність не була зруйнована, щоб ідеали помаранчевої революції не девальвували, щоб наш помаранчевий колір не вицвітав.

Це велика біль для мене. Як кажуть мої друзі, я надто гарно виглядаю. Але для мене це є, можливо, за все життя найглибша моральна травма.
Тут питання не фаховості або нефаховості. До речі, ще одна цікава деталь. Ви знаєте, мені на економічному форумі в Польщі присвоїли звання "Людина року Центральної та Східної Європи" - якраз за економічне реформування і реформування державних систем.
Але я сьогодні відкриваю інтернет – уявіть, в якому стані я до вас приїхала – і там з Польщі ідуть повідомлення, що за приватним проханням президента України у мене відібрали цю нагороду, яка була нагороджена і озвучена. І що начебто вручили іншому політику. Такі дрібниці непрості, щоб їх переживати.

- Скажіть, як би ви відповіли на питання, з яким "Інтер" звернувся до глядачів, "Що робити зараз Юлії Тимошенко?"

- Я щаслива, що ви поставили це інтерактивне опитування. Мені зараз дуже потрібна порада. І я хочу сприймати це опитування як віче. Я вболіваю за те, що буде з країною. Я не хочу в країні ніякого хаосу. Я хочу з країною мир, злагоду і спокій. І коли я йшла з кабінету прем’єра, я залишила Єханурову записку, що я бажаю йому всією душею успіхів, удачі в його діяльності.

В залежності від того, що ви порадите, я прийматиму рішення на найближчій політраді. Але я думаю, ми знайдемо модель, яка не зруйнує ваші надії.

- Чому корупційний скандал виник у вересні, а не раніше? Адже ви казали, що вам про ці дії було відомо раніше?

- Причина тут очевидна. Я до останнього сподівалася і, до речі, сподіваюся, що президент справиться з ганьбою, яка відбувається в його команді. Що президент зможе це подолати. Я не мала права руйнувати публічно нашу єдність. Я просила все виправити, відправити у відставку цих людей. Я сподівалася, що час підійшов позбуватися цих людей. Я будь-яким засобом тримала нашу єдність.

- Чи проаналізували ви звіти - яку інформацію збирали, на кого і хто збирав?

- Безумовно, що такий документ існує. І далеко не таємний. Просто, коли Петро Олексійович прийшов в РНБО, то він як прем’єр-міністр почав давати абсолютно незбалансовані доручення, запити великій кількості міністрам України.

Я тоді зібрала уряд, і сказала, що не можна так розбалансувати уряд. Не можна так руйнувати роботу уряду! І тому я сказала, що я направлю доручення кожному міністру збирати весь цей хлам, який приходить, і направляти до мене - щоб я доповідала за те, як інформований Петро Олексійович Порошенко.

Для того, щоб уряд міг діяти в єдиній команді, в єдиному ключі, щоб він не отримував одночасно різнопланових доручень. Це було абсолютно відкрите доручення, далеко не таємне.

- Що шукав Порошенко, коли запитував цю додаткову інформацію? Може інформацію на вас чи на соратників?

- Порошенко хотів керувати урядом і хотів отримувати зворотню реакцію. Давати доручення і отримувати звіти. Я думаю, що він тільки частково зміг зреалізувати ту ситуацію - і не в офіційній площині, а по одному управляючи міністрами деякими, деякими - в очному режимі спілкування.

- У вас, як у прем’єр-міністра, накопичилися матеріали, які можуть підтвердити корупцію Порошенка, Третякова, Мартиненка, щоб ми побачили факти корупції, про яку говорили до вас Зінченко та Томенко?

- Власно кажучи, є дві площини існування таких речей. Перша площина є напівофіційною. Коли даються з вигляду нормальні доручення, а за ними стоять серйозні, сплановані дії, що стосуються відвертого лобізму.

Я це чесно направляла до прокуратури і до СБУ. Я так само поводилася з усіма сигналами. Це є одна площина. Тому що я не слідчий орган, не силова структура, я не можу слідкувати за Порошенком – це багато честі, до речі, як і за його командою. Просто є багато причин, і мені було ніколи відслідковувати, де там його шаловливі руки.

З іншого боку, є такі речі, які виглядають досить публічно... Але так схопити за руку просто неможливо, навіть, коли ідуть скарги окремих бізнесменів, що їх практично примушують продавати частину долі. Наприклад, йдеться про такі скарги, коли примушують ділититися дивідендами по доходам.

Наприклад, йдуть такі серйозні речі як Нікопольський феросплавний завод. До речі, знакова дуже річ. Я чула, що президент сказав, що це є боротьба однієї шайки з іншою шайкою. То я хочу погодитись з президентом - це боролася шайка Пінчука з шайкою Порошенка і російського бізнесмена, який йде в пакеті з Порошенком…

Я можу сказати, що на НЗФ Пінчук практично через владу лобіював збереження цього заводу, незважаючи на об’єктивне рішення суду. Фактично, всі знали про кулуарні домовленості, які були, чому Пінчуку йдуть назустріч.

- Чи дійсно люди відчули зростання економіки?

- Я думаю, що доходи значно збільшились. Пенсії збільшились, заробітна плата зросла. Безумовно, у нас були ті комбінації, я маю на увазі спеціальні програми, з тим, що штучно піднімали ціни на цукор, штучно піднімали ціни на м'ясо. Але мені здається, що з цукром в останні тижні ми справилися. Я думаю, що по м'ясу закладені всі необхідні підвалини, щоб ціна нормалізовувалась буквально щодня.

- Відповідно до соціологічних опитувань, люди звинувачують саме уряд у підвищенні цін і на цукор, і на м'ясо, і на газ, до речі.

- Газ має стабільні поки що ціни. Весь ріст цін не з'їв все, що ми добавили людям.

Те, що стосується цукру – це була спецоперація, коли через кордони України, користуючись дефіцитом, закритим шляхом завозили великі партії цукру-сирцю, переробляли, і потім піднімали ціни такі, що люди просто не могли платити. А нам заборонили завозити і робити нормальні інтервенції.

Ми в останні тижні знайшли шлях, щоб без прийняття спеціального закону, на рівні існуючих законів спробувати переламати ситуацію. Коли ми вирішили ситуацію по цукру, вже практично завезли кораблі (бо у нас дефіцит внутрішній, хто б вам що не казав, ціна піднімається виключно через внутрішньо створений дефіцит), і почали все це робити, я отримала буквально письмове доручення від президента категорично не реалізовувати цю програму.

Це неправильно. Це просто команди навколо президента тримали його за руки, щоб він не дав можливості реалізовувати цю програму.

- Чи можете ви сказати, хто конкретно за цим стоїть?

- Я переконана, що це ті самі люди стоять. Я не хочу буквально звинувачувати в ефірі, бо я не піду зараз збирати документи, я не буду колекціонувати компромат. Тобто це було загальновідомо, що їде контрабандний цукор, за яким стоїть відома людина з своїм батьком (і, власне кажучи, батько цей мене критикував по всім каналам, коли ми почали вирішувати цю проблему).

- Які ваші прогнози по валюті?

- Я маю повний оптимізм, що в країні все буде стабільно і добре, незалежно ні від яких політичних катаклізмів. Я все буду робити, щоб стабілізувати цю ситуацію і не дати спекулювати на таких важких подіях, які відбуваються в країні.

- Хотів б повернутися до попередньої теми. Якщо факти корупції були настільки завуальовані, що так важко знайти зараз документальне підтвердження, як буде розвиватися ситуація?

- Я переконана, що те, що говорив Зінченко, і переконана в тому, що говорять інші політики, має документальні підтвердження. Є і звернення бізнесменів, які вже не витримуючи, офіційно це заявляли. Є свідчення, я думаю, що з доказами проблем не буде. Не моя справа збирати докази.

- Багато хто сподівався побачити вас без коси і з заявою, що ви йдете в опозицію, але коса залишилась. Ви ще не вирішили, куди йдете?

- Якщо говорити, що я кудись переходжу в опозицію, я хочу вам сказати, що я на відміну від багатьох політиків, не міняла своїх позицій, своєї моралі. Я не міняла свого відношення до України, тому, якщо я знаходжуся на зрозумілому для себе шляху.

Можу твердо сказати, що ми з Віктором Андрійовичем підемо на вибори паралельними шляхами. Це не значить, що це війна, це будуть дві різні команди з абсолютно різним набором. Я не піду на вибори з тими людьми, які сьогодні так дискредитували Україну. Я маю на увазі не президента, а його оточення.

- Кого конкретно ви візьмете собі в п’ятірку? На кого ви будете спиратися найближчі півроку?

- Ще зарано говорити, бо списки ще не формуються. Але можу твердо сказати, що це будуть достойні, сильні люди, які мають моральний авторитет в суспільстві.

- Як ви ставитеся до Єханурова?

- Ви знаєте, я коли йшла з Кабінету міністрів, я залишила Єханурову дуже теплу записку на столі. Я дійсно хочу побажати йому успіху, бо від нього залежить, як житиме моя країна.

- Чи є шанси, що ви будете в новому уряді?

- Я попрацюю в новому уряді, але після виборів до парламенту, які відбудуться через кілька місяців. І, я думаю, що я обов’язково буду далі будувати свою країну.

Ви знаєте, я пам’ятаю, як Віктор Андрійович, після того, як Кучма його вигнав, сказав, що "іду, щоб повернутися".

А я, шановні друзі, нікуди не йду! Я разом з вами! Я залишаюся разом з вами, і я зроблю все, щоб новий уряд, який прийде після парламентських виборів, щоб він був справді яскравим і щоб ніщо йому не заважало працювати.

- Чи будете ви в цьому уряді, який формується?

- Ні. Ми не будемо брати участь в цьому уряді.

Дивно виходить, що ми критикували Кучму, що в нього в уряді не працювали більше ніж рік. Це теж було пов’язано з ревнощами, з конкуренцією, з сумнівами, щоб його ніхто не підсидів. У нас же люди починають працювати по сім місяців. Наступний уряд, якщо він буде затверджений Верховною Радою, він має шанс працювати лише до виборів.

- Агентства повідомляли вчора з посиланням на вас, а потім на ваше оточення, що ви вважаєте, що ви тричі зраджені. Чи справді ви так думаєте?

- Я не суддя Віктору Андрійовичу. Я хочу, щоб він зараз мене почув, що я пробачаю йому, бо така велика несправедливість по відношенню до мене, це - негарний вчинок. Але я хочу, щоб він знав, що я його пробачаю і ніякого зла на нього не тримаю. Ніяких образ, ніякого важкого каменю.

Тому що я знаю, що моя дорога є світлою, і вона є абсолютно для мене зрозумілою.

- Коли з подачі президента почнуться спроби скасування політичної реформи, чи чинитиме цьому спротив ваша команда?

- Ну, власне, в питанні конституційної реформи, ви знаєте, що я дуже послідовна. Я послідовно казала, що ця реформа не є нормальною для країни, і я абсолютно не полишаю цю свою думку. Тому що вона була нелогічною, вона не є ідеальною.

Але в той час я покладала великі сподівання, що прихід президента, нової команди зможе дати країні, і без змін до Конституції, потужний імпульс. Зараз я бачу, що відбувається. І, чесно кажучи, це зараз мені щось нагадує... Все, без виключення!

Мені здається, що повертаються ті старі часи. І сьогодні потрібно просто вибирати між поганим – політичною реформою, і дуже поганим - те, що відбувається при владі. Ми будемо радитися з нашою партією, членами політбюро, з’їздом, і будемо визначатися.

- Якщо президент зараз вам запропонує компроміс, чи ви погодитеся? І яким має бути цей компроміс?

- Я думаю, що цей компроміс – це мирне співіснування на паралельних неперетинаючихся прямих. Наші курси будуть паралельними. І я переконана в тому, що кожен свій шлях пройде залежно від його якості. Його буде видно, все відбуватиметься на ваших очах.

- На основі чого буде сформована коаліція в 2006 році. Ви вже задекларували, що знову хочете стати прем’єр-міністром. На основі яких політичних сил воно буде, і чи буде там "Наша Україна"?

- Я думаю, що час все покаже. Ми підемо як окрема і досить потужна політична сила. І я думаю, що наш результат буде дуже-дуже гарним. І ми визначимося, з ким блокуватися в новому парламенті.

- Давайте повернемося до нашого опитування. Питання звучало так: "Що має далі робити Юлія Тимошенко?" Три варіанти відповіді: шукати компроміс з Віктором Ющенком – 6358 голосів, піти в опозицію - 6318, і звернутися до Майдану - 3953. Що ви скажете, два перші варіанти мають однакову кількість голосів...

- Якщо ви подивитесь на екрани, то ви побачите, що варіанти "піти в опозицію" і "звернутися до Майдану" майже однакові, їх можна складати. Тому, мені здається, що багато людей не поділяють такого нелюдського поводження зі мною і нашим урядом.

З іншого боку, шукати компроміс - це не значить іти в одній команді. Я буду шукати компроміс, який не викличе абсолютно ніяких конфронтацій. Ніяких протистоянь. Я думаю, ми будемо рухатися різними курсами, але поза межами протистояння.

- Ви казали, що не відпочивали вже сто років. Ви у відпустку не збираєтеся? Найближчі плани?

- Я пам’ятаю, що багато людей, які ідуть у відставку, перше, що вони говорять, що я хочу поспати. Я хочу, шановні друзі, сказати: я буду мінімум спати, мені не хочеться відсипатися.

Я не планую ніяких відпусток, моє завдання зробити так, щоб ні за яких обставин ви не розчарувалися у владі. Я знаю, що зараз є таке відчуття, особливо у тих, хто стояв на Майдані, що є якась дискредитація падіння того, за що ви боролись. Я хочу сказати: ви не думайте так!

Можливо, якась частина людей прапор нашої перемоги і вронила…але я хочу, щоб ви знали – я прийшла на цей ефір, і взагалі, коли я хвилююсь, у мене завжди є талісманчик - це стрічка, яка зі мною. (В руках тримає помаранчеву стрічку - УП)

Я хочу сказати, що я сьогодні не роз'єдную майдани, на яких стояли люди, на помаранчевий і блакитний. Бо це ті самі люди, яких я розумію серцем. Я хочу сказати, що я і команда, яку я очолюю, ми пронесемо те, що вкладено в цей символ, за будь-яких обставин до тієї хвилини, коли ви не пошкодуєте про жодну свою дію на Майдані, що ви там мерзли.

Але ми з вами в той час не звернули уваги, що ті люди, які стояли на блакитних майданах, вони хотіли теж саме – вони хотіли відчути зміни, що їх поважають, що вони впливають на те, що відбувається в цій країні.

І сьогодні я вперше взяла ще один талісман. Це блакитна стрічка. І ви знаєте, чого ми не помітили під час президентських виборів? Що коли ці два кольори скласти, то виходить наш національний прапор. І я б хотіла, щоб ми на нову виборчу кампанію пішли не окремими командами, не різнокольорові, а щоб ми з'єднали все краще, що було в наших кольорах, щоб ми об'єднали Україну.

Щоб можна було потужною командою прийти і побудувати країну, в якій буде і відчуття справедливості, і заможність і прекрасний розвиток виробництва та інвестицій, коли буде правосуддя, коли припиниться корупція, коли ніхто не пересуватиметься владою, щоб отримати зайві статки.

Я іду на вибори окремою командою, я очолюю всіх людей, які готові прийти до нас – і з нашої команди і інших людей, які здатні зрозуміти, що Україна – наша єдина мета, і все наше життя присвячене їм. Я хочу сказати, що я вас не зраджу! І я не іду, щоб повернутися. І я нікуди не йду, а залишаюся з вами!

- Як сприйняли, що з подачі вашого командного партнера були порушені декілька кримінальних справ, пов’язаних з вашою бізнесовою діяльністю? Чи гарантовані ви від того, що зараз вас не віддадуть Російським правохоронним органам, і рука вашого іншого колеги, командного партнера Юрія Луценка, не дрогне?

- Я, безумовно, очолю блок на вибори, обов’язково буду йти на вибори окремо. Я знаю, що, починаючи з вчорашнього дня, вже будуються цілі програми спланованих репресій проти мене. Я хочу сказати вам цікаву річ: працюючи прем’єром, міністр Луценко порушив проти мене кримінальну справу по тім же проблемам, які пов'язані з ЄЕСУ, а потім, коли з'ясував, що є рішення суду, які повністю закрили цю тему, він потім вибачався.

Але практично президент знав про це. Можу сказати інші речі, що після того, як ми прийшли до влади, закривались всі кримінальні справи. Певним керівникам силових структур, президент команди давав не закривати проти мене кримінальні справи, не завершувати ці проблеми до тих пір, поки не будуть сформовані списки, і так далі.
Мені про це говорили. Мені було дуже боляче від того. Я підходила до президента і казала, що Віктор Андрійович, це абсурд! Він казав: "Да, да, да, це абсурд". Але все це фактично залишалось відкритим.

Я думаю, що проти мене буде влаштовано травлю. Вчора, коли була відправлена у відставку, я поклала коментарі відомих політиків відносно моєї відставки. І потім ці дві стопки переглянула. І стопочка з позитивними коментарями від цих людей, які щиро сказали правду про те, як працював уряд, які результати дав, що відбувалося, і дали надзвичайно позитивні оцінили, їх було небагато. Я хочу подякувати за це. Бо люди перевіряються, коли потрібно сказати правду і тоді, коли вище керівництво не хоче цю правду бачити.

А друга стопочка – це люди, яких я багато років знаю, вони говорили, що це є боротьба кланів, наприклад, що це є таке протистояння комерційних структур.
Шановні друзі, я хочу сказати, що це є ще один тест і дивно, що така зграя чоловіків просто вже котрий рік підряд мене загризти і кудись діти мене. Ви нікуди мене не дінете. Мене захищають три речі, на які ви не впливаєте. Які б нахабні коментарі ви не давали.

Перша річ, це справжні цілі, які я маю, справжню мету, і тому мене захищає в першу чергу Господь.

Друге, я знаю, що крок за кроком народ буде вірити мені, бо кожна моя дія прозора і зрозуміла. З цим також нічого не поробити. І який би бруд ви не лили, люди набагато мудріші, ніж все те, що буде говоритись.

І третє, що мене захищає, це віра. Справжня віра в те, що почався етап очищення України. І до речі, останні свідчення цьому говорять якраз про очищення, а не про те, що щось відбувається так, як при Кучмі. При Кучмі всі мовчали. А зараз ми можемо очищатися. І тому крок за кроком Україна буде сильною і красивою.

9 вересня 2005 року.

Friday, September 09, 2005

Tymoshenko on Being Fired - Transcript in English

UKRAINE'S FORMER PRIME MINISTER BREAKS UP WITH PRESIDENT

Yulia after press conferenceSays her dismissal was "deeply unfair"

(For Ukrainian text see Ukraiinska Pravda)


PRESS CONFERENCE: with Yuliya Tymoshenko
Inter TV, Kiev, in Ukrainian 1700 gmt 9 Sep 05
BBC Monitoring Service, UK, in English,
Fri, September 9, 2005

Ukraine's former prime minister, Yuliya Tymoshenko, whose cabinet was sacked on 8 September, has declared that she is no longer part of President Yushchenko's team and will lead her own coalition in the 2006 parliamentary election race.

Speaking in a live appearance on Inter TV on 9 September, she praised her cabinet's performance, and said its dismissal was "deeply unfair".
She blamed it on her opponents in the Yushchenko administration, accusing them of systematic corruption and sabotage of her cabinet's work. She spoke emotionally at times, but largely avoided direct attacks on the president himself, blaming his "entourage" instead. She said she would now move "on parallel paths" with the president and seek to avoid direct confrontation.

She also said her aim was to win the 2006 parliamentary election and get her job back. In an apparent U-turn, she said she might reconsider her opposition to constitutional reform that will transfer some of the president's powers to the cabinet of ministers in 2006.

The following is an excerpt from Tymoshenko's live prime-time appearance on the leading Ukrainian channel Inter TV on 9 September:

[Presenter] The guest of our programme is Yuliya Tymoshenko. Good evening.

[Tymoshenko] Good evening. [Passage omitted: pleasantries]

[Presenter] Mrs Tymoshenko, what has happened? What is the reason for your dismissal?

[Tymoshenko] In fact, I would not like to formalize this issue now. I believe I would like to talk in a bit broader context. I have come today to the people who want to hear me without any scripts, as if it was my own family, as if I am talking to my own mom, my daughter, just to tell them what happened.

I believe that when we had heated events of the election campaign, we very often communicated. You know it was at the squares at the time. Now this can be done in this way thanks to the presidential election, and we can talk calmly on TV.

PRAISES THE CABINET'S RECORD

Dear friends, I want just to begin with the following. The cabinet which was elected by you, by the people who voted for the new authorities, democracy - this was a very successful cabinet. I just want you to know that the accomplishments of this cabinet were extraordinary. I would like to name the ten biggest accomplishments, which I would like to be recorded in history, to be recorded in people's memory because these are the accomplishments of the team which I had a privilege to lead. FIRST and foremost, this is usseeing the real situation in the economy.
We have closed all, well almost all, unlawful, shadow flows. We have largely stopped smuggling, fictitious exports and on the basis of that we saw what the real figures should look like. I can tell you that all those inflated figures we removed gave us the right to see that in the first six months this year Ukraine had the dynamics of economic growth at 4 per cent. To compare, the USA posted 3.7 per cent, the EU 1.7 per cent, Poland 1.2 per cent. I want to tell you that the country is developing successfully.
There is brilliant macroeconomic culture, which the president also said, it currently exists in the state. There is nothing false. I can tell you that another thing we did, and this is very important, we have begun to create a unique investment climate in Ukraine. You should know that over 3,000 pieces of regulation have been cancelled in Ukraine, which used to complicate the work and life of businessmen.
We have done everything to ensure that everyone who comes to invest in Ukraine could find a normal investment environment. For the first time ever in Ukraine, agriculture posted a unique growth of 7 per cent. Last year there was a big slump. Now we can see this, and this is the third great success of the cabinet because the amount of credit resources, the special policy of donations have made it possible to make a step forward in our agriculture.

I believe that the FOURTH thing is that while legalizing the economy and closing all shadow schemes, we have achieved good budget indicators, which are 70 per cent higher compared to the same period last year. To make you feel what amount of money we have taken away from the shadow sector - we have taken away 22bn hryvnyas [4.4bn dollars] as of this moment.

By the end of the year there will be almost 40bn hryvnyas. This is the figure that the Ukrainian budget has never had. As a result, against the background of the economic growth, against the background of legalization we have managed to implement the social programmes which no cabinet has been able to achieve. We have implemented everything that the president promisedto those who believed in him.

We have provided excellent assistance to children. You know this is 8,500 hryvnyas [one-off payment to families with a new-born child], although we took over the budget with a 34bn-hryvnya deficit for this year. We have raised pensions by almost 21 per cent on the verage, and wages in science, culture, education by 44 per cent as of this moment. We have brilliant results in the economy.

The gross incomes of families and households increased by 43 per cent in Ukraine. I believe that this is a brilliant result. By the way, in terms of pensions, we have increased the revenue part of the pension fund without raising taxes. I want to say that this was possible just because the economy is growing and going legal.

These are thing which has Ukraine never seen. We have developed the strategy for Ukraine for the next several years. The strategy of our energy independence which is fundamentally different from what we used to have. The strategy for developing our motorways which we have begun to implement. This is clean privatization and this is our next accomplishment.
You know, this is the same as clean hands [programme] of some time ago. This is privatization which can at the expense of two or three companies yield for Ukraine 50bn hryvnyas by the end of the year.

This is transparent privatization at auctions without all those corrupt schemes behind the scene. These 50bn [hryvnyas] which we will definitely get from privatization by the end of the year, I hope it will not switch to corrupt schemes again - this money will help us to return the lost deposits in the [Soviet] state savings bank - this is what has not been settled for years because privatization was unfair. We wanted at the expense of this money to give small credits to all who want to start their own business.
We wanted to launch the colossal programme of supplying computers to almost every student with this money, and many other things which we had to do. I can say that an absolutely new outlook has been introduced to almost every industry, the new system of approaches that was absolutely far from the chaos that we inherited.

DISMISSAL

However, as usual, at least for me personally, we have been stopped at the take-off. You recall me having been sacked not by Kuchma but by his inner circle. By that time I had worked for almost a year in the cabinet [of Viktor Yushchenko under President Kuchma in 2000]. Today I have been sacked once again by the inner circle. I am confident that this has not been a strong decision by the president. It was a decision of his entourage, which had been working to make sure that I am not in the cabinet.

You understand that seven months is not enough to clear up the debris which we have inherited after the 14 years of life before our cabinet. The same is true of any human and of any cabinet. However, now I would like to tell why this happened that in the most positive period of the work of our cabinet, when we made all the main basic decisions that were about to yield a fundamental result for the public, and why this was done. I will tell.
First, just returning to your question. We and Mr Yushchenko united our teams before the presidential election and quite sincerely I walked hand in hand with the president. The president needed someone to rely on. After My Yushchenko prevailed in that difficult struggle in which all people made their heroic deeds, at that very moment we had firm and formal agreements to the effect that Mr Yushchenko would nominate myself as the prime minister.

But you remember that for a long time after the election the president named no candidacy and there was a long pause. This pause was taken because as it turned out no-one expected me as the prime minister in the presidential team. The president held lots of talks with me to step down in favour of Mr Poroshenko. He wanted me calmly to accept Poroshenko's appointment as prime minister.

To be honest I disagreed [laughs]. But at one critical moment I was confident that I would be nominated. When was the critical moment? During the presidential inauguration at the square, the whole square was chanting my name. This had a fundamental effect and I was appointed. But I can tell you that this have been was the most difficult seven months in my life. This was just day-to-day ruining of my life and work, it was the difficult and absolutely unconstructive cooperation which did not allow me to do what was needed in full.

"PARALLEL GOVERNMENT" OF POROSHENKO

I can say that instantly after my appointment another cabinet was created on the basis of the National Security and Defence Council headed by Poroshenko. Its staff was considerably increased, objectives were set which should have been the cabinet's prerogative. Poroshenko received an absolutely anticonstitutional right to give orders directly to ministers bypassing the prime minister.

The whole history of my life in the cabinet is the history of the two cabinets in existence, when ministers received orders from four or even five sources - from Poroshenko, from the president, from the secretariat, from myself and also from their party leaders. It was the ministers who were being torn apart. Obviously this is an institutional thing, but two cabinets cannot exist in Ukraine.

Apart from that there was a very interesting thing. Virtually everyone who was in touch with these two cabinets said that a firm decision was made to set up a crisis group on the basis of Poroshenko, which, first, creates crises and, second, makes everything possible to make sure that the cabinet resigns in September - compromised, almost ruined with frustrated people in this country and this was prearranged and Poroshenko had to take my seat.

As you can see the first part has taken place and in September I faced the planned and, to my mind, absolutely unfair, dismissal. But the second did not happen. Poroshenko simply ruined himself by all these events which have taken place lately.

CORRUPTION ALLEGATIONS

I would like to say another thing: virtually from the very first day the president's inner circle was put in charge of all powerful cash flows in the state. I will not name then, you know them - this is Naftohaz Ukrainy [national oil and gas company], these are the railways, this is Ukrtelekom and many other flows, which were virtually covered with specific people.
I can tell you that not only myself but the whole public felt that something went wrong in this country, that some unique model of ruining those principles and foundations with which we came in power had been enacted. Corruption began. You recall that there were reports that people felt that corruption increased two- of threefold. Everyone knew who was taking bribes, where and how.

I have to say that I came to see the president on various occasions many times and this all could be seen in documents. For instance, in terms of gas, there was and there still is - we have inherited it - a powerful, corrupt geopolitical model and at the time they simply banned me from dealing with gas, I could not do anything there and restore any sort of order there. I am firmly convinced that all the crises, I mean the petrol crisis which was developing before your own eyes - I had a firm agreement with people who produce oil products in Ukraine.

They are monopolists but we reached understanding and all of you remember that petrol and diesel prices went down. At the time, the president's inner circle simply invited these people and suggested that they do what you can see now. So can't you see what is happening to petrol now?

I want to tell you that regarding sugar - well I can begin even with meat - when it all we needed to do was one small thing - to open up all markets for real meat producers. But there were parallel orders to close, to ban, and everything good that was proposed was buried. As for sugar, each MP knew that every year a special law is adopted to import raw sugar, and those who hold rallies now almost voted for this law and for a quota.

This quota was blocked absolutely deliberately, I even have written orders banning the import of much-needed sugar and you saw what happened. But colossal efforts made it possible to slow down the prices and return to their previous level . I want to say that this all was my daily life, when I did not have a chance to implement any my project in full, because the resistance was so strong - including in parliament - that it was impossible to overcome.

LAST-MINUTE TALKS FAILED

But the latest events were simply scary. You know, till the very last, till the very last moment I hoped that Mr Yushchenko and myself would manage to find a common language. I seemed to be his most sincere partner. I wanted us to go hand by hand for another ten years, and there was no reason to ruin our relations.

But when this unique crisis broke out involving the president's inner circle - [National Security and Defence Council chief Petro] Poroshenko, [head of Our Ukraine parliamentary faction] Martynenko, [president's first aide Oleksandr] Tretyakov - it became clear that it is impossible to keep anything secret after our revolution.

It is impossible to conceal anything from people, it is impossible to conceal anything from the media. And at that time this bunch of people from the president's inner circle realized that they should save their skin. They put the president in an extremely difficult situation. They were looking for a way out. When I felt that this critical situation started to run like an avalanche, the president invited a broader circle including Poroshenko, [Deputy Prime Minister Roman] Bezsmertnyy, Martynenko and other people, and there I heard things which simply scared me.

It turned out that this team gathered to voice their complaints against me, to formalize them and to tell that it is their decision to dismisseveryone - Poroshenko, Tretyakov, the cabinet and in doing so to put an end to the scandal which took place. I heard things which I think will remain in my head for the rest of my life. Martynenko took the floor and said that I am implementing a special project against the president and that [president's former chief of staff Oleksandr] Zinchenko is my programme to ruin the authority of the president.

You know how indecent these people are. They do not understand that Zinchenko, who has been through a colossal stage in his life, you know that he was on the verge of death, that this man managed to raise himself over all these petty squabbles, over all this filth over insincerity and the courage of this man cannot be someone's programme, project or someone's terrible idea or conspiracy. I should say that they simply do not understand that a man like Oleksandr Zinchenko will not tolerate this and that this is not Tymoshenko's special project.

Then the president took the floor and said that he is absolutely indignant that I personally created such a situation in the state that in the media the president looks weak and incapable of running things, while the prime minister seems strong, efficient, and that he would never allow this to continue. He said that there are other countries, Russia and Belarus. He said: look at Putin or Lukashenka, they have brilliant prime ministers. No-one ever sees them on TV.

The second serious claim against me was that I should not head the cabinet in a manner that I give my public results of the cabinet's performance, but everything that is happening in the cabinet should be simply passed on to the presidential administration and then after the president announces this, simply do my routine job.

Dear friends, I am saying honestly that all this was the ruining of my hope. No claim was raised against me that I failed to do something in the economy or in the social sector because the president is a good economist and a good financier and he knows better that anyone else what has been done in this country. By the way, the president told this at Maydan when we marked Independence Day.

Then they told me that I had failed to come to terms with the president's inner circle, with his team, that I should have done so. And after this I tried to prove that this was absurd, that the president's fears that I will stand in the election separately were absurd. I want to work in a team, I want to be close, I want to be a supporter of the president. By the way, nothing has changed for me.

I do not want these people to be frustrated, their hearts broken, their families separated if one is for Yushchenko and another for Tymoshenko. For this reason I told the president that we should put this aside because I do not have to come to terms with the team, I have to have the president who lends me a hand, and this should be the hand of a friend.

Three days and half a night of these talks and after that, I think this is a key point, I was presented with a very clear set of conditions. The first condition is that I have to extend my hand not the president but to his team - Poroshenko, Martynenko, Tretyakov, Bezsmertnyy, that I should give them a hand. By how could I extend my hand to them if their hands are constantly busy stealing something?

By the way, this idea to sack everyone at the same time, the cabinet and those who were suspected of corruption, this idea came from Roman Petrovych Bezsmertnyy. I can says that this was a unique, destructive idea. I have just remembered how Roman Bezsmertnyy proposed this territorial reform and travelled to his native village to present it, and he almost got beaten up just for proposing it in his native village, he barely escaped from there.

Such experiments must not be made in the country. That is why I told the president that instead of shaking the hands of his entourage, I was ready to shake his hand personally, and to be by his side under any circumstances in any moment.

The second condition, which was set clearly, was that I had to close my door for the people who did a lot to help me work, to help the government work and to help the country work. I was presented with a condition that I could not have any political agreements on forming election teams with the Reforms and Order Party, the Ukrainian People's Party led by Yuriy Kostenko and that I had to publicly support Poroshenko, Tretyakov and Martynenko, to say that they were honest and moral people who had been slandered. At the same time, I had to publicly condemn Oleksandr Zinchenko and I could not include him into my bloc's election list under any circumstances.

Another condition was that I sign decrees to dismiss those cabinet members who supported me in that difficult situation of a two-chamber cabinet, so to speak. These people supported me, helped me, they tried to protect me from all those splits in the government. I was supposed to sign decrees dismissing those people.

The main thing was that I had to agree to the dismissal of Oleksandr Turchynov from the Security Service of Ukraine [SBU]. I understand that it was discomforting to have the prime minister on one side and the head of the SBU on the other side, we could see everything clearly, everything bad that was happening in the country - corruption, abuse and illegal lobbying. Of course, this tandem did not suit the president's entourage.
I can say that 90 per cent of these conditions were communicated by the so-called team, who demanded that I do it immediately.

In addition, in the joint election list for the parliamentary election, two thirds had to be given to the president's team and one third was to be given to our party. By the way, I was not against this. A coalition agreement and a joint election bloc - I welcomed this, it was the only way to resolve the situation.

However, honestly, I was somewhat psychologically shaken by this formal proposal. I asked the president whether it was possible to sack those who were suspected of corruption. Whether we could at least suspend them from their posts and later decide on their fate after the investigation.
But Viktor Andriyovych said no, he could not do it, because they were his team and they would feel that it was unfair that they were sacked and I stayed on. This would offset the balance. I want to ask, what kind of balance can exist between the people who are suspected of corruption and those who are not? Sack them all together?

I understood that I had to think about those conditions and I did not sign any decrees that night. I simply came to my team, I gathered everyone who would be affected by those conditions set by the president. I gathered those people because I could not just stab them in the back and do the things I could not do. I gathered them and sought their advice on the situation. We exchanged ideas on what to do and how to behave in this case.

I can say that they did not protest against their dismissals or anything at all. But the main thing was that I just could not do it. I could not do it because my seat means nothing to me. Hundreds of times I just wanted to drop it all, because it was torture to work under these conditions.
But I thought that I could not drop it, because it was not some officials who appointed me to this post. I was appointed by the people who trusted me, who stood in the squares and who voted for the president. I simply could not abandon it, because it would mean betrayal, it would be like deserting from the battlefield, from the barricades.

YUSHCHENKO "DESTROYED UNITY"

I could not do it by myself. So in the morning I spoke with the president by phone and I told him that I would not be able to accept those conditions, because I would not be able to look in the mirror in the morning, I would want to spit at the mirror. I would always remember those whom I betrayed to keep this seat, which was not worth much in tactical terms.
I asked the president to meet one more time and to try to find an option that would not ruin the morals of our relations. I came to the president and we talked for 20 minutes before his fateful live TV appearance when he dismissed the cabinet. I sat next to him, I took his hand in my hand and said: "Viktor Andriyovych, I am asking you, and I am struggling to find the right words, but don't ruin people's hopes, don't ruin the authority of our revolution, don't ruin the people's hope for morality, honesty and justice.
Let us walk out to the cameras hand in hand, together, look at the cameras and say that as long as we are together, stability in Ukraine is guaranteed."
At some moment I thought the president hesitated but you know, fate will always be fate. At that moment Poroshenko stormed into the president's office, without invitation, without knocking. He was covered, excuse me, in tears and snot, and he started yelling that he had just been stripped of his parliament seat and that the decision had been backed by the Yuliya Tymoshenko Bloc, that they were traitors who literally removed him from parliament. It looked comical, honestly.

So the president looked, stood up, turned his back to me and said that the conversation was over. He went on, having practically destroyed our unity, our future and the future of our country. I would like to say that I consider this step absolutely illogical. [Passage omitted: correspondent's background report on the cabinet crisis, commercial break]

BLAMES DISMISSAL ON PRESIDENT'S ENTOURAGE

[Presenter] We are back. You are watching "Podrobnosti". I remind you that our guest today is Yuliya Tymoshenko. Back to our questions. Yuliya Volodymyrivna, I would like to ask you a question put by one of our TV viewers. Halyna Fomicheva from Zhytomyr asks - Who specifically do you think ordered the government's dismissal and who could benefit from it?

[Tymoshenko] First, I read the press and it says that the president took a bold step by sacking the government. I would like to tell you right away that the president did not sack the government. The president was merely held hostage to the ultimatum made by his closest entourage, who demanded that the government must be sacked.

What are the reasons for that? Why was the ultimatum made? Reason number ONE. It is their personal fear for their personal future if public trust in me grows in society.

Reason number TWO. They could not go ahead with all their corruption schemes when I and [sacked Security Service of Ukraine head Oleksandr] Turchynov were in office, watching every step they made and practically catching them red-handed. They felt that they simply could not leave the country's potential and financial flows untapped.

And reason number THREE, which the president himself could have borne in mind, is to drown the corruption scandal involving the president's entourage in a more loud scandal. Why did they need it to happen now? As regards the first two reasons, they would have found a different time to sack the government.

But why did it happen now and why was it so illogical, where some people are accused of corruption while others are held responsible? A scandal over the government's dismissal was needed to drown out corruption by the president's inner circle in the media space and in the world - simply to shift the blame.

I have a pile of clippings from the world media. Just picture all the newspapers and the news ticker tape. What do I read there? No-one recalls Poroshenko or Martynenko. They say the government was sacked in the context of a corruption scandal in the president's team. So, I would like to say to you that this was the main aim - to shift the blame to the government.

But I can say that I as prime minister worked so honestly and so logically that every person working alongside of me knew for sure that corruption is unacceptable to me under any circumstances.

[Presenter] You keep saying they. Could you name some names?

[Tymoshenko] Yes, of course. First of all, this is Poroshenko. This is Tretyakov, who has virtually become a bottleneck blocking access to the president, who shaped his opinion and who imposed negative assessments [on the president] every day. Undoubtedly, this is [Deputy Prime Minister] Roman Bezsmertnyy, who was the ideologue behind this Jesuitical model of how to cut this knot and this shame. This is Martynenko, and another five or six people.

[Presenter] Very briefly.

[Tymoshenko] I just don't want to go any further. I think everyone knows them.

TYMOSHENKO, YUSHCHENKO TO PART COMPANY

[Presenter] Oleh Kurdyukov from Bohuslav asks whether you think that the government's dismissal means a split in President Yushchenko's team? Is this a split?

[Tymoshenko] The thing is that the president and I were a team. I would say that the main thing we had, unity, has been ruined by the president's entourage. I am very sorry that the president succumbed to such advice. I am very sorry indeed. That is why at the moment we are undoubtedly two different teams.

And I think that these two different teams will go different ways. I think that if such developments occur again - [changes tack] I think that the president's entourage, Poroshenko and Tretyakov, will not disappear into thin air.

Don't be fooled by thinking that if Poroshenko has resigned and Tretyakov has been suspended - [changes tack] Regardless of whether Tretyakov is sacked or not, whether Poroshenko is sacked or stays on, they are the president's team, they are the closest people to him.

They are the people he trusts. They are the people he works with as one team. Therefore, I would like to say that they will remain alongside of him. These people will be there. Therefore, I think we should part our ways, but undoubtedly without war, without war.

"DEEPEST TRAUMA"

[Presenter] Did the president propose that you form a new government? Did you refuse?

[Tymoshenko, laughing] Today I was very surprised to hear, I think it was Oleh Rybachuk, the president's new state secretary, that after the dismissal the president supposedly proposed that I should head up and form a new government. This is not true, to put it mildly. Nobody offered me anything. Nobody held any talks with me about forming a new coalition government after the dismissal.

Once again I want to recall those last minutes before the president left for that pivotal, historic news conference. To the very last minute, I tried my best to make sure that our unity was not ruined, that the ideals of the Orange Revolution were nor devalued, that our orange colour did not turn bleak. This is tremendous pain for me [sighs]. I just want to say that - my friends tell me I look very optimistic - that to me this may have been the deepest moral trauma in my whole lifetime. Because competence or incompetence are not at issue here. By the way, another curious detail.
You know that an economic forum in Poland conferred on me the title of the person of the year in Central and Eastern Europe for achievements in economic reforms and reform of all state systems. I found this a great honour of course.

But just before I left for this interview, I checked the Internet. Just imagine in what state I came here. When I checked the Internet, I sawreports coming from Poland that at the personal request of the Ukrainian president I was stripped of that award, which had already been announced.

[Presenter] Have you had a chance to check whether this is true?

[Tymoshenko] No, just before coming here, I saw this in the Internet. That the award was allegedly given to another politician of the year. I would like to say that such trifles are very hard to live with.

[Passage omitted: Presenter invites journalists in another studio to ask questions.]

[Male journalist] Yuliya Volodymyrivna, how would you answer the question put by Inter to its viewers.

[Tymoshenko] Are you talking about the interactive poll [asking what Tymoshenko should do now]? You know, dear friends, frankly, I am happy that you came up with this interactive poll because I really need advice now and I would like to perceive this interactive poll as a council with you, an assembly with everyone who is now listening to me. I care about everything that may happen to this country.

I want no chaos in this country. I want peace, accord and calm in this country. It is very true that when I was leaving Yekhanurov's office - the office of the prime minister now - I left him a note on the desk that with all my heart I wished him success, good luck and happiness in his work.
So, depending on what you advise me to do, I will make up my mind at the next meeting of the political council [presumably, of her Fatherland party]. But I think that we will find a model that will not dash your hopes.
[Passage omitted: technical exchange between the presenter and the studio]

ATTEMPTS TO SALVAGE UNITY

[Male journalist] Svyatoslav Tseholko, 5 Kanal. Yuliya Volodymyrivna. Why did the corruption scandal erupt in September, not earlier? You said you were aware of this happening even earlier.

[Female presenter in the studio] I would like to add a question from viewers. If you knew so much about corruption in the president's inner circle, why didn't you raise this issue before? That's a question from Yevhen Urcharov, Kiev.

[Tymoshenko] I think the reason is obvious. Until the very last moment I hoped - and by the way, I still hope - that the president would deal with the outrage taking place in his team, that the president would manage to overcome this. I simply had no right - understanding that the president has a chance of overcoming this - to ruin our unity in public. I wanted to make things right.

I asked the president to sack the people who are getting in the way of this country's life and work and who are ruining his authorities. I hoped that it was time to get rid of those people. That is why I tried to maintain our unity at any cost, I tried to save the Ukrainian people from disappointment. That is why I behaved this way.

INTERFERENCE BY POROSHENKO

[Female presenter] Another question from my colleagues please. Maryna Soroka.

[Female journalist] Is it true that you once signed a secret instruction for central bodies of power to notify you of information requests from the National Security and Defence Council and the presidential secretariat. Have you analysed the reports? Who collected what information and about whom? Thanks.

[Tymoshenko] Certainly, this document exists, and it is not secret at all. It's just when Petro Oleksiyovych [Poroshenko] came to the National Security and Defence Council, he assumed the role of prime minister and started issuing a large quantity of totally unbalanced instructions and inquiries to Ukrainian ministers.

Then I gathered the government and said - dear friends, the government should not be plunged into such imbalance. The government's work should not be undermined in such a way.

That is why I said I would send an instruction to each minister to collect all the rubbish they were getting and to forward it to me so that I could be responsible for how well Petro Oleksiyovych Poroshenko was informed and so that the government could act as a single team and so that it did not get all kinds of instructions all the time.

So, this was an absolutely open instruction. It was not secret at all.

[Female journalist] What was Poroshenko looking for? Did he find the information he was looking for? What was he looking for when he requested additional information? Was it information about you or your associates?

[Tymoshenko] Well, actually, Petro Oleksiyovych wanted to run the government and to get feedback. He wanted to issue instructions and to receive reports in response. I think he succeeded only partially, and only unofficially, for instance, by directing certain ministers - certain, I should emphasize - in one-to-one conversations.

PROOF OF CORRUPTION

[Female presenter] We have another question. Volodymyr Aryev.
[Male journalist] Volodymyr Aryev, "No-go Area" [TV programme]. Yuliya Volodymyrivna, have you as prime minister gathered material that could prove corruption by Poroshenko, Martynenko and Tretyakov so that we could finally see the facts of corruption that Oleksandr Zinchenko and Mykola Tomenko talked about?

[Tymoshenko] Actually, such things exist on two planes. The first plane is kind of semi-official, where seemingly normal instructions are issued, but there are serious, well-planned actions are behind them - I mean undisguised lobbying. I honestly forwarded all this to the Prosecutor-General's Office and the SBU [Security Service of Ukraine] and I can say that I acted this way with regard to all signals.

This is one plane because I am not an investigative body or a security agency. I cannot keep an eye on Petro Oleksiyovych Poroshenko all the time - I have better things to do - not to mention his team. I simply worked a lot, I had no time to follow his shenanigans.

On the other hand, there are things that look public enough, but it is simply impossible to catch one in the act of doing them. When some businessmen complain of being forced to sell their stakes, for example, when they complain of being forced to give up part of their dividends, when such serious things happen as the Nikopol ferroalloys plant [conflict] - by the way, a very telling thing - [change] I heard the president say that this is a fight between two gangs. I agree with the president.

This was the gang of [tycoon Viktor] Pinchuk fighting the gang of Poroshenko and a Russian businessman, who was in the same package with Poroshenko. I can just say that when Pinchuk hung out there at the Nikopol ferroalloys plant, using the authorities for lobbying purposes to hold on to the plant despite a legitimate court ruling - that was when such things surfaced. Everyone knew about the backroom deals that were struck - why Pinchuk was being met half-way.

[Passage omitted: Presenter announces preliminary results of interactive poll, correspondent's report about government performance; video report about the political crisis; Tymoshenko says living standards have increased in Ukraine during her tenure; says her government was doing its best to keep food prices down; comments on rising sugar prices]

ACCUSES OPPONENTS OF SABOTAGE

[Tymoshenko] The government was prohibited from carrying out interventions on the sugar market. Over the past week we found a way to bypass the need for new legislation and use existing laws to alleviate the crisis. But just when we had almost solved the sugar crisis, when we had brought in ships wish sugar - because no matter what they say, we are having sugar shortages, and the prices were rising due to artificially created shortages - as soon as we started addressing the situation, I received a written instruction from the president categorically forbidding us to implement that programme. That was wrong. The president's team were putting pressure on him to prevent us from doing our job.

[Presenter] You said that the sugar crisis was a special operation. Who was behind it, can you give us names?

[Tymoshenko] It's the same old people. I don't want to make accusations on the air. We all saw the sugar crisis unfold. And now I am not going to spend time collecting documents - who is going to let me have those documents now? I am not going to collect compromising materials. It was in the public domain, that sugar was being brought in as contraband, and a well-known person together with his father was behind it. And the father of this well-known person was criticizing me on all TV channels when we started solving this problem.

[Passage omitted: presenter comments on volatility on the hryvnya following the government's sacking; video report on falling hryvnya exchange rate in exchange booths.]

PROMISES ECONOMIC STABILITY

[Presenter] Can Ukrainians expect that the hryvnya exchange rate will remain broadly stable?

[Tymoshenko] I am absolutely optimistic that everything will be well in this country, regardless of the political crisis. I will do everything I can to stabilize the situation and prevent some people from taking advantage of those difficult events in the country. [Passage omitted: presenter comments on the situation in the country, video of Yushchenko commenting; interactive poll results]

[Journalist Larysa Hubyna] We'd like to come back to the previous topic. Mrs Tymoshenko, if the facts of corruption were so well disguised that it is so hard now to find documentary proof to them, how will the situation unfold? How will those facts be proven?

[Tymoshenko] I am confident that what Oleksandr Zinchenko said and what other politicians said does have documentary proof. I think there are complaints by businessmen who have made official statements. There isevidence. I think there will be no problem with the evidence. But it is not my job to collect evidence.

[Journalist Viktor Shlinchak] Good evening, Mrs Tymoshenko. A lot of people hoped to see you without your braid [Tymoshenko laughing] and with a statement that you are going into opposition. Judging by the fact that you are still wearing the braid, you are still undecided. Please tell us under what circumstances you will go into opposition. And if you don't go into opposition, how will your run for parliament?

You said you would be on a parallel path with the president. Is a single election bloc of the forces that were together with Yushchenko during the previous election still possible at the next election?

NOT TO BACK YUSHCHENKO DURING ELECTION

[Tymoshenko] As to whether I will go into opposition, I would like to say that unlike many other politicians who have changed after the revolution, I have not changed my policies, my views, my morals. I have not changed my attitude to Ukraine. So if someone has changed, they should go into opposition, not me. I am on the right and clear path.

I can firmly say that Viktor Yushchenko and I will go to the election by parallel paths. It does not mean we are at war. But we have two different teams, two very different sets of people. Our teams are different, and I will not go to the elections together with the people who have so discredited Ukraine. I do not mean the president, I mean his entourage.

[Shlinchak] Who will be in the Top 5 of your election list? Who will be the basis of your team in the next six months?

[Tymoshenko] I think it is too early to speak about this because the party lists are not yet being put together. But I can firmly say that it will be worthy people, strong people, people who have moral credibility and authority.

[Passage omitted: journalist Hubyna says many questions are coming in from callers]

PREDICTS SMEAR CAMPAIGN

[Journalist Serhiy Rakhmanin] We were deeply impressed by your statement that you were a single team with the president but now you are not, as I understand. So what do you think about the fact that on the initiative of your team partner, several criminal cases linked to your business activity have been resurrected? And my second question is, can you be sure that after all this you will not be extradited to Russia and your other colleague, [Interior Minister] Yuriy Lutsenko, will have no qualms about it?

[Tymoshenko] Very good question, honestly. I will certainly lead an election bloc and I will lead my own team. I know that staring from yesterday they have been working on a campaign of persecution against me. I want to say one interesting thing to you. Interior Minister Lutsenko has already filed a criminal case against me, actually, when I was still prime minister.

It is in connection with the United Energy Systems [gas distribution company Tymoshenko chaired in the early 1990s]. And later, when he found out that there are court rulings absolutely exonerating me he apologized. But the president in fact knew about it.

I can even tell you another thing. After we came to power, all those criminal cases were dropped. But the president gave an order to some heads of law-enforcement agencies not to close the criminal cases against me and not to settle this issue until election lists [for the parliamentary election] are formed. I was of course told about it. I had no doubts about it. So it hurt a lot. I told the president is was absurd. He agreed with me, but nothing changed.

I think that there will be a real smear campaign against me. Yesterday, when I was sacked, I collected comments by well-known politicians about my dismissal. And the positive comments from people who honestly told the truth about how the cabinet had performed, those very positive comments, there was not a lot of them.

But some very famous politicians - and I actually want to thank them, because this is how people are tested, when truth must be told and the top leadership does not want to hear this truth - so these people I have known for many years were saying this was merely a struggle between two clans, or that it was just a war of commercial structures.

Dear friends, this is yet another test. I am very surprised that this pack of men have for many years, for eight or nine years, are dreaming about ripping me apart and getting rid of me somehow. I want to say to you, dear men, you will not get rid of me. It is not you who are protecting me.
Three things are protecting me, and I want you to know it. You have no control over these three things, no matter how arrogant your comments are. The first thing is the true goal I have - it is a good goal, and the Lord protects me. The second thing, I know that day after day people will believe me more and support me more, because my every deed is transparent and understandable. You cannot do anything about it.

No matter how much dirt your pour on me, people are much wiser than you think. And the third thing that protects me is my faith that the era of Ukraine's cleansing has already begun, and what is happening now is evidence to that. It is not like it was under [former President] Kuchma - under Kuchma everyone kept silent. Now we can clean up, and step after step my faith will become true, and Ukraine will change, it will become strong and beautiful.

[Passage omitted: presenter comments on promise by new presidential chief of staff that the new administration will not lobby private business interests; news reports on the crisis]

AIMS TO GET JOB BACK AFTER ELECTION

[Presenter] Mrs Tymoshenko, I know that you have wished good luck to [caretaker premier] Yuriy Yekhanurov. Do you think parliament will support his candidacy?

[Tymoshenko] Yes, I left a very warm note for him on the table when I left my office. I truly wish him well because my country's wellbeing depends on how well he does.

[Presenter] Svitlana Yakovenko from Kiev asks whether you want to work in the new cabinet.

[Tymoshenko] Of course I will work in the new government, but after the parliamentary election in a few months' time. I am sure that I will get a chance to continue building my country. You know, I remember that when Kuchma fired Viktor Yushchenko, Yushchenko came out [of parliament building] and said, I am leaving to come back.

Well, I am not even leaving anywhere, dear friends. I am still with you, and I will keep working to make sure that the new government that will come after the parliamentary elections, and not a lot of time it left till then, I will make sure that this government is how it should be, that nothing stops it.

[Presenter] How about the cabinet being formed now? Is you party going to take part?

[Tymoshenko] No, we are not going to take part in the formation of those cabinets. You see, we criticized Kuchma over the fact that his cabinets never stayed in office for much more than a year. This was because of jealousy, competition, doubts - he did not want anyone to become a competitor for him. But under the new government, the cabinet has survived for just seven months. The next cabinet, if it is approved by parliament, will only work until the election, in the best case scenario. [Passage omitted: presenter hands over to the panel of journalists]

FORGIVES YUSHCHENKO

[Journalist Viktor Shlinchak] Mrs Tymoshenko, yesterday morning agencies quoted first you and then you party members as saying that you had thrice been betrayed - first when Yushchenko did not support you when you were deputy prime minister [in Yushchenko's cabinet under President Kuchma], second when he signed the statement of three [criticizing anti-Kuchma movement in which Tymoshenko took part after her dismissal in 2001] and the third time now [that he has sacked you]. Do you really believe that Yushchenko has betrayed you?

[Tymoshenko] I am not going to judge Viktor Yushchenko. And I just want him to hear this now: I forgive him. Committing this great injustice against me is not a good thing to do, of course. But I want him to know that I forgive him and I bear no grudge against him because I know that my path is light and clear to me.

U-TURN ON CONSTITUTIONAL REFORM

[Journalist on the panel] Mrs Tymoshenko, when, on the president's initiative, attempts will start to abolish the political reform [bill thattransfers much of the president's powers to the cabinet of ministers and that is due to take effect on 1 January 2006], will you and your party try to prevent this?

[Tymoshenko] You know that I have always been very clear on this, I have always said that this reform is not a good thing for Ukraine. I remain on this position, because this reform is illogical, it is not ideal. Back at that time I really hoped that the arrival of the new president, of the new team will be able to give the country a new impetus without changes to the constitution.

Now I just see what is happening, and to be honest, all of this reminds me of the old days which it seems are returning now. So we just have to choose now between the bad - the constitutional reform - and the very bad, the things that are now happening under this administration. So we will think about it, and our party will define its position on this.

[Journalist on the panel] If the president offers you some compromise now, will you accept? What kind of compromise should it be? It's a question from our caller, Maryna Kobzar from Boryspil.

FUTURE COALITION

[Tymoshenko] I think this compromise could be peaceful coexistence on parallel paths. Our paths will be parallel, and I am sure that everyone will take this path. Everything is still ahead of us, and everything will be happening right in front of you.

[Journalist Svyatoslav Tseholko] Mrs Tymoshenko, how will the new coalition be formed in 2006 if you have already declared that you want to become prime minister once again? Which political forces will take part in the coalition? Will [Yushchenko's] Our Ukraine be among them?

[Tymoshenko] Time will tell. We will take part in the election as a separate and very powerful political force, and I think the result we will obtain will be very good. Then we will decide who to form a coalition with in the new parliament, and on what principles. [Passage omitted: interactive poll results]

[Tymoshenko] Many people really do not approve of such inhumane treatment of me personally and of my cabinet. But on the other hand, seeking compromise does not necessarily mean being in the same team. I will be seeking compromise that will preclude confrontation. I think we [Tymoshenko and Yushchenko] will be moving on different paths but without active confrontation.

WOOS YUSHCHENKO'S OPPONENTS

[Presenter] Mrs Tymoshenko, you have repeatedly said that you haven't been on vacation for ages. Are you now going to go on vacation? We already know what you are going to do after the election, but what about now?

[Tymoshenko] A lot of people, when they resign, the first thing they say is that they want to have a sleep. Well I don't want to sleep, and I do not plan to go on vacation. My task is that under no circumstances you are disappointed in the government. I know that many people, especially those who were protesting on Independence Square [during the Orange Revolution], they feel that the idea they fought for has been discredited. I want to tell you, please don't feel that way. Some people may have let the flag of our victory fall down. But I want you to know this. When I was going to this studio, and generally when in a difficult situation, I always have this little ribbon for luck with me [showing an orange ribbon]. I want to tell you now that I do not divide people into Orange [Yushchenko supports] and Blue [backers of Yushchenko's opponent Viktor Yanukovych in the 2004 presidential election]. Because I now understand all those people with my heart.

Me and the team I lead, we will make sure you do not regret freezing on the squares. But what we didn't realize at the time is that the ordinary people who were freezing on the squares for the Blue camp, they wanted the same thing. They wanted change, they wanted respect, they wanted a say in what is happening in the country. So I have in this studio, for the first time, both ribbons, orange and blue. [Showing two ribbons.]
What we haven't noticed is that if we put these two colours together, we get our national flag [blue and yellow]. And I do not want us to go to the election campaign as separate teams, under separate colours. I want us to combine the best we have in our colours.

I want us to unite Ukraine, so that as a single powerful team that has not betrayed its moral values we could come and build Ukraine in which there is justice, prosperity, economic growth, investment and everything we are dreaming about.

A Ukraine with a proper justice system, without corruption, where no-one uses power to enrich themselves. I want you to hear this: I am going to the election as the leader of my own team. I will lead all those people who are ready to join us, both from our team and everyone who feels that Ukraine is our only goal, and all our life is devoted to Ukraine.

I want you to know that I will not betray you. And I am not leaving to come back. I am not leaving at all. I am still with you, and I will always be with you. [Passage omitted: presenter signs off, invites Tymoshenko's opponents to respond]